ذائقه ايرانی هنوز هم مــزه زمزم را  مي پسندد

ذائقه ايرانی هنوز هم مــزه زمزم را  مي پسندد

۹ تیر ۹۵ |

 

 اظهار نظر مصرف کنندگان و دست اندرکاران فروش هر محصول بهترين معيار سنجش براي ارزيابي کيفيت و جايگاه آن محصول در جامعه است. شرکت زمزم با بيش از نيم قرن سابقه در ارائه نوشيدني هاي متنوع يکي از شرکت هاي شناخته شده و مورد اطمينان مردم است .

اين شرکت عليرغم فراز و فرودهاي مختلفي که در سال هاي گذشته  داشته، هنوز هم بخش قابل توجهي از بازار نوشيدني هاي کشور  را در اختيار دارد و مصرف کنندگان از طعم و کيفيت محصولات شرکت زمزم راضي هستند.  براي آگاهي از نظر مردم و فروشندگان محصولات زمزم با تعدادي از آن ها گفت و گو کرده ايم که در زير مي خوانيد.

جمال سهرابي يکي از مصرف کنندگان قديمي محصولات زمزم معتقد است: با توجه به ارتباط نزديک بين توليدکنندگان و مصرف کنندگان، محصولات شرکت زمزم با ذائقه هموطنان ما سازگارتراست.

وي مي گويد: قيمت نوشيدني هاي خارجي  نسبت به محصولات زمزم خيلي بالاتر  است و اگر اين شرکت در خصوص ارتقاي کيفيت و تنوع توليدات خود تلاش بيشتري به عمل آورد موفق تر خواهد بود.

سهرابي ضمن آرزوي موفقيت براي کليه توليد کنندگان ايراني، مي افزايد: استفاده از توليدات داخلي ضمن کمک به توسعه اقتصادي کشور، معضلاتي مانند بيکاري را رفع مي کند.

فاطمه نوري يکي ديگر از مشتريان محصولات زمزم مي  گويد: کيفيت و طعم برخي از نوشيدني هاي اين شرکت در مقايسه با ساير محصولات مشابه مناسب تر است  و به نظر من بهتر است زمزم توليد بعضي از نوشيدني هاي مشابه خارجي موجود در مغازه ها را نيز آغاز و يا حداقل محصولات نزديک به  آن ها را عرضه کند.  اين مشتري محصولات زمزم ابراز اميدواري مي کند  که شرکت هاي ايراني
به ويژه شرکت زمزم به واسطه ارائه محصولات با کيفيت و مناسب، علاوه بر تامين نيازهاي داخلي بتواند به  صادرات کشور هم کمک کنند.  ناصرموسويان هم از کساني است که عِرق خاصي به محصولات زمزم دارد و با اشاره به برخي از محصولات با کيفيت و خوش طعم گذشته شرکت زمزم مانند نوشابه هاي شيشه اي
و پرتقالي، مي گويد: اگر شرکت زمزم با ايجاد تغييرات در طعم و بسته بندي برخي محصولات قديمي خود، آن ها را باز توليد کند مورد استقبال مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. او معتقد است: شرکت زمزم در ارائه محصولات متناسب با قدرت خريد عمده مردم موفق بوده و به عنوان مثال نوشابه هاي خانواده زمزم ( بطري هاي ۵ / ۱ ليتري) به خوبي در بين مصرف کنندگان و خانواده هاي ايراني جاي خود را باز کرده است.

موسويان پيشنهاد مي کند، شرکت زمزم توليد نوشيدني با کيفيت بالا و فانتزي با بسته هاي شيک را هم شروع کند.

علي ثنايي مهر شهروند تهراني با بيان اينکه از سال هاي پيش محصولات مختلف زمزم را مصرف مي کنيم مي گويد: کيفيت وتنوع  محصولات زمزم در سال هاي اخير خيلي خوب  شده و به دليل مصرف مستمر محصولات اين شرکت، فرزندان من هم يکي از مشتريان ثابت زمزم شده اند.

وي پيشنهاد مي کند:  شرکت زمزم براي جذب بيشتر مشتري محصولاتي متناسب با ذائقه گروه هاي سني مختلف و جنسيت مشتريان توليد کند. او در خصوص کيفيت و قيمت محصولات شرکت زمزم مي گويد: قيمت محصولات اين شرکت در مقايسه با محصولات مشابه مناسب تر است .

ثنايي مهر مي افزايد : شرکت زمزم به عنوان يکي از شرکت هاي قديمي و فعال در زمينه توليد نوشيدني در ايران بايد سريع تر از رقبا محصولات جديد  خود را عرضه کند.

محمد رضا ياري از مغازه داران قديمي در حوالي پيچ شميران با اشاره به متنوع شدن محصولات شرکت زمزم در سال هاي اخير، مي گويد:   با وجود ورود  محصولات شرکت هاي مختلف توليد کننده نوشيدني به بازار، شرکت زمزم نه تنها بازار خود را از دست نداده، بلکه استقبال از محصولات اين شرکت بيشتر هم شده است.  وي  ضمن ابراز رضايت از عملکرد شرکت زمزم در توزيع به موقع و سريع محصولات در بين مغازه داران
کار کردن با شرکت زمزم را خيلي راحت مي داند و مي گويد: محصولات اين شرکت مورد استقبال بخش قابل توجهي از مشتريان مغازه اش بوده و برخي محصولات زمزم بيشترين ميزان فروش در بين نوشيدني هاي
مغازه را به خود اختصاص داده است .

علي محموديان يکي  ديگر از مغازه داران شهر تهران از شرکت زمزم به عنوان يک شرکت بزرگ و قدرتمند در حوزه توليد و توزيع نوشيدني ها ياد کرده و مي گويد: ما بر اساس تقاضاي مشتريان، اجناس مورد نياز خود را تامين مي کنيم و با توجه به استقبال خوب مشتريان از برخي محصولات زمزم نظير دوغ و آب معدني اين شرکت، آن ها را در يخچال مي گذاريم.  وي اعتقاد دارد : تعدادي از مصرف کنندگان بدون مقايسه محصولات زمزم با  توليدات ساير شرکت هاي بزرگ و معروف به لحاظ قيمت وکيفيت بعضي از برندهاي زمزم را خريداري مي کنند و نظر من برخي از نوشيدني ها زمزم در مقايسه با برندهاي خيلي معروف از مرغوبيت قابل قبول تري برخوردار است.

احمد منصوريان صاحب يکي از سوپر مارکت هاي بزرگ تهران در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در خصوص ميزان فروش محصولات زمزم در مغازه اش خود مي گويد: از آنجايي که سر در مغازه ام تابلو يکي از شرکت هاي زنجيره اي نصب شده، مجاز  به فروش محصولات زمزم نيستم با اين حال بخشي از نياز مشتريان را از طريق محصولات شرکت زمزم تامين
مي کنم. وي ضمن اشاره به فروش کليه محصولات شرکت زمزم طي سال هاي قبل، از تعامل گسترده  و خوب با اين شرکت ابراز خشنودي کرده و مي گويد: شايد در آينده باز هم عامل فروش  محصولات زمزم شوم .

منصوريان پيشنهاد مي کند: شرکت زمزم به عنوان يکي از قديمي ترين توليد کنندگان نوشيدني در کشور با انعقاد قرارداد همکاري با شرکت ها و سوپرمارکت هاي بزرگ در کشور به توزيع گسترده محصولات خود بپردازد.  کيومرث پرويزيان يکي ديگر از مغازه داران که به گفته خودش داراي تحصيلات عالي است، به ضرورت توجه بيشتر به مديريت برند در شرکت زمزم اشاره کرده و  مي گويد: اين شرکت به عنوان يکي از معتبرترين شرکت هاي
 توليد کننده نوشيدني در ايران  با جدي گرفتن مديريت برند، اجازه ندهد محصولات اين شرکت تحت تاثير برندهاي معروف بزرگ دنيا قرار گيرد.  وي ضمن ابراز رضايت از کيفيت و قيمت محصولات شرکت زمزم، مي گويد: با توجه به توانمندي اين شرکت در زمينه هاي مختلف به ويژه شبکه توزيع مطلوب، زمزم  مي تواند به اولين انتخاب مشتريان کشور تبديل شود. طبيعي است از بين مصاحبه شوندگان، کساني هم بودند که آشنايي کافي با برند هاي
مختلف زمزم را نداشتند و همچنين  بودند افرادي که استفاده از برند ايراني يا خارجي برايشان تفاوتي نداشت و در برخي از موارد تمايلشان به خريد محصولات  مشابه خارجي بيشتر بود.

نتيجه گيري

جمع بندي اجمالي نظرات و ديدگاه هاي مصرف کنندگان  و فروشندگان در اين گزارش حاکي از آن است که محصولات زمزم به واسطه قدمت و سابقه ذهني آن در بين مصرف کنندگان هنوز هم طرفدران خود را دارد و بسياري از آن ها معتقدند زمزم با توجه به توانايي و ظرفيت هاي  آن بايد ضمن تامين نيازهاي داخلي، محصولات خود را به ساير کشورها هم صادر کند . بدون شک سياست ها
و برنامه هاي جديد شرکت زمزم به تحکيم جايگاه اين شرکت در بازار نوشيدني هاي کشور کمک کرده و موقعيت برتري براي آن در داخل و خارج از کشور فراهم خواهد ساخت.