زمزم چگونه متولد شد / لوگوي زمزم حرف مي زند

زمزم چگونه متولد شد / لوگوي زمزم حرف مي زند

۱ تیر ۹۵ |

 

گروه زمزم يکي از بزرگترين توليدکنندگان نوشابه در ايران است. اين گروه شامل ۱۱ شرکت است و در سال ۱۹۷۹ تأسيس شده است. قديميترين شرکت در اين گروه شرکت زمزم تهران  مي باشد  که پيش از انقلاب اسلامي در سال ۱۹۵۴ تأسيس شدهاست. گروه زمزم نوشابههاي مختلف با طعمهاي کولا، پرتقالي، ليمو و … توليد ميکند. اين گروه محصولات خود  را با برند  زمزم در خارج از ايران هم بهفروش ميرساند. تا پيش از انقلاب، کارخانههاي اين گروه محصولات شرکت پپسي کولا را توليد ميکردند.

خستين کارخانه نوشابه  سازي در ايران توسط ميرزاتوني در تهران راه اندازي اما  پس از مدتي ورشکسته شد و کارخانه اش را فردي به نام ساهاکيان که بعدا سلطان نوشابه سازي ايران لقب گرفت، خريد. پس از چندي در ساري ،همدان ، اروميه و تبريز نيز کارخانه هايي به راه افتاد. نوشابه هاي توليدي،  با نام هاي  کوکاکولا ،کانادا دراي و فانتا بازار عرضه مي شد.

پيدايش پپسي کولا ( زمزم ) در ايران

پس از ساهاکيان ،حبيب ثابت پاسال  موسس تلويزيون ايران و صاحب امتياز پپسي کولا و يک شهروند يزدي صاحب کارخانه خوشگوار در استان خراسان به اين صنعت روي آوردند. شرکت زمزم تهران در تاريخ ۳۰/۹/۱۳۳۴ تأسيس و تحت شماره  ۴۴۸۸ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسيد .

اين شرکت پس از انقلاب ۱۳۵۷ به مصادره سازمان بنياد مستضعفان در آمد و اکنون گروه زمزم شامل ۱۱ شرکت نوشابه سازي   است که زمزم تهران در رأس آنها قرار دارد.

در حا حاضرگروه زمزم بزرگترين شرکت نوشابه سازي موجود در داخل ايران است که محصولات متنوعي را توليد و روانه بازار مي کند و سهم قابل توجهي از بازار را بخود اختصاص داده است. آزمايشگاه واحد زمزم تهران در شهريور۱۳۶۰ موفق به فرموله کردن عصاره پپسي و متعاقب آن عصاره پرتقالي شد. همزمان، زمزم منابع تهيه عصاره خود را نيز تغيير داد و خود را از قرارداد خريد عصاره پپسي کولا رها کرد و عصاره هايي
با قيمت بسيار مناسب تر  تهيه نمود.

گروه زمزم تا بحال محصولات خود را به  بيش از ۲۰ کشور از  جمله کشورهاي اروپايي صادر کرده است .

اين گروه همچنين تا کنون انواع گواهي هاي استاندارد بين لمللي مانند ايزو ۹۰۰۲ و ۱۴۰۰۰ , HACCP را براي محصولات خود دريافت کرده است.

 

اطلاعاتي در مورد آرم زمزم و شرکت هاي نوشابه سازي بين المللي

آرم شرکت ز مزم در سال ۱۳۶۵ توسط قباد شیوا گرافیست ایرانی طراحی شده است . برند زمزم برگرفته از نام مقدس چشمه زمزم , چشمه جاری در مکه مکرمه, سرزمین وحی می باشد که مورد احترام تمامی مسلمان است . این برند نوشابه های گازدار و طعم دار که شامل نوشابه های کولا, پرتقالی, لمون و لیموناد می باشد تولید می شود و همچنین برای نوشابه های گازدار رژیمی و کم کالری , برند فوق نیز تولید می گردد.

جنجال آرم  زمزم چه  بود

ماجراي آرم زمزم که اتود اوليه آن با آرم فعلي متفاوت بود براي مدتي مساله ساز شد محمد بالايي بالنجي، کارشناس صنعت نوشابه در اين رابطه مي‌نويسد: «قشنگ‌ترين و زيباترين طرح زمزم که به بزرگترين اشتباه نيز تبديل شد، لوگوي تجاري زمزم بود. لوگوي زمزم يکي از زيباترين اقتباس‌هاي طراحان ايراني از يک نشان مشابه خارجي است. در آن تاريخ محصول عمده بازار مصرف شيشه در گردش بود. گروه زمزم، ميليونها بطر شيشه و صدها هزار جعبه پلاستيکي با هزينه‌هاي هنگفت براي بيش از ده کارخانه خود در سراسر کشور توليد کرد. از سربرگ يادداشت‌هاي شرکت تا تبليغات روي ماشين‌ها و جعبه و شيشه، مزين به لوگوي جديد زمزم شد.

با تبليغات وسيع، زمزم بيش از ۴۰ درصد بازار نوشابه را در اختيار گرفت. زمزم پيشگام صادرات نوشابه بعد از فروپاشي شوروي و صدور آن به بازارهاي جديد آسياي ميانه بود. بعد از اولين محموله‌هاي صادراتي، مردم آسياي ميانه که فقط با الفباي سيريليک و اندکي لاتين آشنايي داشتند، با نوشابه‌اي از همسايه ايراني خود مواجه شدند که قادر بودند از روي لوگو نام لاتين آن را بخوانند: پي پي! پي‌پي نه‌تنها در فارسي، بلکه در بسياري از زبان‌هاي آن منطقه و حتي جهان، معني جالبي ندارد و  براي نام يک محصول آشاميدني، مناسب نيست.  دليل آن خوانش طبيعي فارسي و از راست به چپ لوگوي طرح‌ شده بود.

مديران زمزم متوجه اشتباه خود در اين طرح زيباي فارسي شدند و در نهايت زمزم لوگو را تغيير دادند و  با چسباندن ميم و ز وسطي، خوانش لاتين آن، از پي پي به پي‌پي‌آي تغيير کرد.»

 

به يک آينه و خريد يک نوشابه کوکاکولا نياز داريد. برچسبش را بايد جدا کنيد، پشت‌ورو کنيد و روبه‌روي آينه بگيريد. گفته‌اند در اين حالت عبارتي ضداسلامي با محتواي «لا محمد، لا مکه» ديده مي‌شود.

البته مخالفان اين فکر، چنين برداشتي را نوعي تلقين رواني مي‌دانند و ضمنا به تغييرات آرم کوکاکولا در طول زمان اشاره مي‌کنند. نخستين آرم کوکاکولا نگاشته‌اي از نام اين شرکت بود که با حروف درشت انگليسي و به طور ناپيوسته نوشته شده بود. البته کوکاکولا سال ۲۰۰۴ به اين صحبت‌ها پاسخ هم داد و در سايت رسمي خود نوشت: اين آرم سال ۱۸۸۶ در آتلانتا طراحي شده و در آن زمان اطلاعات کمي در اين منطقه در مورد زبان عربي وجود داشته است.

کوکا در ادامه آورده: دهه ۹۰ اين مساله در شورايي بلندپايه در عربستان بررسي شده و پايه‌اي براي اين حرف ديده نشده است. ضمن اين‌که سخن شيخ الازهر سال ۲۰۰۰ مبني بر نبود هيچ توهيني به اسلام در اين نشان تجاري، خط بطلاني بر اين ادعا بوده است.آرم کوکاکولا يک بار ديگر هم جنجالي شد. زماني اين شرکت دعوايي در ايالات متحده عليه شرکت ايراني نوشاب طرح کرد و مدعي شد که اين شرکت بدون اجازه از برند کوکاکولا استفاده کرده است. از سرنوشت اين دعوا خبري منتشر نشده است.

 

آرم پپسي از زاويه ديگر و تقريبا فقط در ايران جنجالي شد. خرداد امسال خبري دست به دست در شبکه‌هاي اجتماعي و وبلاگ‌هاي ايراني گشت که شرکت پپسي قصد دارد ۱۶ خرداد به مدت ۱۵ دقيقه آرم خود را روي ماه بينداز

منشا خبر در ايران معلوم نبود، اما همان روزها در منابع انگليسي اينترنت حرفي از يک شرکت بازاريابي فضايي بود که ايده اين کار را در ذهن دارد و گفته است مي‌توان تصور کرد که آرم سوني يا پپسي را روي ماه انداخت. ماجراي پپسي وقتي جنجالي شد که بسياري از مردم در شب موعود روي پشت‌بام‌ها و بالکن‌ها آمدند و سعي کردند آرم پپسي را روي ماه ببينند و حتي برخي مدعي بودند که آرم را ديده‌اند. اين مساله موجي از انتقادات فرهنگي از باورپذيري و احساساتي بودن مردم ايران را برانگيخت. البته نکته جالب هم اين بود که بلافاصله بعد از اين اتفاق، حجم زيادي از نوشابه‌هاي پپسي، بازار ايران را پر کرد.

نوشابه‌هايي که تاريخ توليدشان مربوط مي‌شد به همان روز کذايي يا يکي دو روز عقب‌تر و جلوتر. ذهن متوهم و توطئه‌اي و شايد کمي بدبين، احتمال ساخت ماجرا از سمت سازندگان نوشابه را رد نمي‌کند.