سبد محصولات زمزم متنوع تر از هميشه شده است

سبد محصولات زمزم متنوع تر از هميشه شده است

۱۵ تیر ۹۵ |

دکتر غلامرضا شباني:

 

مدير عامل شرکت زمزم تهران معتقد اســـت پس از تغييــر و تحــولاتي که  بر اساس برنامه راهبردي در حوزه هاي  توليد و فروش مجموعه هلدينگ زمزم  صورت گرفته ، وضعيت زمزم در مقايسه با سال هاي گذشته بهتر شده، اما هنوز به شرايط مطلوب و دلخواه نرسيده است.

وي همچنين مي گويد : به موفقيت زمزم و رقابت آن   با شرکت هاي رقيب و هم رديف  اميدوار است و انتظار دارد که اين شرکت بتواند به دوره شکوفايي و اوج خود باز گردد و خاطرات شيرين مردم درباره محصولات زمزم احيا  شود .

دکتر غلامرضا شباني  خفري در گفت و گويي با خبرنگار ما به سوال هاي وي پاسخ داد که مشروح آن را در زير مي خوانيد.

** هدف اصلي از تغييرات انجام شده در شرکت زمزم از جملــه منطقه اي کردن توليد و تمرکز فروش چه بوده و اين برنامه تا چه اندازه به هدف خود رسيده است؟

اين برنامه ها در قالب سياست هاي استراتژيک شرکت در بحث توليد و فروش اجرايي شده و هدف آن تخصصي کــردن امور و ايجاد انسجام بيشتر در فعاليت شرکت ها و واحدهاي تابعه در سراسر کشور  است. از آن جا که ما نگاه بلند مدت به اين قضيه داريم، شايد هنوز زود باشد درباره نتايج آن و اينکه موفق بوده يا نه صحبت شود. در مجموع ما اعتقاد داريم هر قدر کارها و عملياتمان را تخصصي تر کنيم، موفق تر خواهيم بود. شرکت زمزم بيش از۶۰سال سابقه  فعاليت و توليد دارد، اما در عرصه فروش به شيوه نوين؛ شرکتي نوپاست .

قبلاً کانال هاي  توزيع زمزم متفاوت بوده، اما اکنون يک برنامه منسجم و کارشناسي شده براي آن وجود دارد و در مجموع زمزم ازلحاظ کيفيت، بسته بندي وليبلينگ شرايط بهتري نسبت به دوره هاي قبل دارد.

تعويض بطرهاي شيشه اي ۳۰۰ ميلي ليتري به بطري هاي پت ۵ / ۱ ليتري و همچنين نوشابه هاي قوطي مورد توجه مشتريان قرار گرفته و ما سعي کرديم احترام بيشتري به مشتريان  خود بگذاريم و توليدات را براساس خواست و سليقه  آن ها عرضه کنيم .

الان در بحث قوطي شرايط خيلي بهتر شده و شايد بتوانم بگويم در توليد قوطي  200 درصد رشد داشته ايم و اين نشــان مي دهد که اگر ما روي اين موضوع بيشتر کار کنيم ، در مورد تامين قوطي و بازاريابي عددها باز هم بهتر شود.

ما توليد ۶۰ ميليون قوطي را در برنامه داريم هم در بحث ماءالشعير استــار و هم سافت درينک (Soft-Drink يا نوشابه هاي گازدار غيرالکلي) هايمان که با برند زمزم در ۴ طعم کولا ، پرتقالي، ليموناد ولمون توليد مي شود . در هر صـــورت مديران مجموعه زمزم تصميم به اجراي اين برنامه استراتژيک گرفتند. به نظر من تخصصي شدن فعاليت ها در بلندمدت مي تواند به بهبود  جايگاه و موقعيت شرکت کمک کند. کما اينکه در سال ۹۴ در مقــايسه با سـال هـاي پيش از  آن رشد داشته ايم و اين نشان مي دهد که سياست هاي جديد مي تواند شرايط بهتري را براي زمــزم به وجود آورد. تلاش ما اين است که بتوانيم به رشد معنادارو قابل توجهي برسيم.

**ارزيابي شما از اقداماتي که در زمينه مارکتينگ در شرکت زمزم انجام شده، چيست؟

معاونت بازاريابي و فروش شرکت زمزم در اين زمينه برنامه هاي خوبي را تدوين و اجرا کرده که منجربه افزايش فروش محصولات شده است. اساساً توليد نوشابه در حوزه اي صورت مي گيرد که رقابت در آن در سطح بين المللي است . در حال حاضر بزرگترين برندهاي نوشابه سازي  دنيا در ايران فعاليت دارند و ما خوشحال هستيم که مي توانيم با آن ها رقابت کنيم . تغييراتي که ما در حوزه توليد ايجاد کرديم توان ما را براي رقايت در بازاراز لحاظ بسته بندي و کيفيت افزايش داده و با توجه به سابقه حضور زمزم در بازار ايران، مردم هيچ گاه طعم گذشته زمزم را فراموش نمي کنند. ما در بحث تامين عصاره در زمان جنگ مشکلاتي داشتيم ولي الان سعي مي کنيم بهترين عصاره و بهترين کنساتره را وارد کنيم. در بحث فرموله کردن که خود زمزم انجام مي دهد سعي شده بهترين فرايند را داشته باشيم. اميدواريم زمزم ايران که قبلاً به صورت پراکنده و جزيره اي عمل مي کرد بتواند سياست يکنواختي در کل کشور داشته باشد. در بحث توليد و فروش  هم پيشرفت هاي خوبي حاصل شده است. البته هر طرح و برنامه اي در روزهاي اول با مشکلاتي مواجه است که در طول زمان و به مرور برطرف مي شود و ما اميدواريم با همت و تلاش همه همکاران بتوانيم کل بازار را به صورت يک پارچه و منظم تري اداره کنيم.

در برنامه اي که زمزم ايران دارد ما بايد بتوانيم با وجود محدوديت محصولات، به خصوص  محصولات جديد را به مردم معرفي کنيم. 

ما امسال به دليل اينکه درگيرساختارها بوديم در بخش تبليغات نتوانستيم خيلي حضور داشته باشيم، ولي در نحوه برخورد با مصرف  عمده فروش، خرده فروش ،پخش کننده و مصرف کننده  تدابيري انديشيديم که وضعمان را در حد متوسط قرار داده است انتظار داريم در سال جديد شرايط به گونه ديگري رقم بخورد و وضعيت ما بهتر شود. ضمن اينکه در بسته بندي و توليد آب و متنوع سازي محصولات  اقداماتي انجام شده که در مسير توزيع قرار گرفته و يک سري هم از امسال توليد و به بازار عرضه خواهد شد.

**با توجه به اينکه زمزم يک شرکت قديمي است آيــا  از لحـاظ نوسازي ماشين آلات تجهيزات هم اقداماتي صورت گرفته است؟ ميزان فرسودگي و استهلاک دستگاه ها چقدر است؟ و با عنايت به گشايش هايي که در شرايط جديد اقتصادي در کشور قرار است ايجاد شود، وضعيت زمزم از اين نظر چگونه خواهد بود؟

گروه زمزم داراي پراکندگي خوبي در سراسر کشور است و در خصوص ماشين آلات هم به همت مديران هلدينگ زمزم، سرمايه گـــذاري خوبي صـورت گرفته که امروز شايد بالاي ۵۰ درصد از ظــرفيت  ها مورد استفاده قرار مي گيرد و اين به آن معنا است که ظرفيت خالي ۲۰ تا ۲۵ درصدي در تمام مجموعه هايمان وجود دارد.

ما بايد نگاهمان اين باشد که اين ظرفيت ها را تکميل کنيم و از مجموع امکاناتي که در اختيارمان است بهره بيشتري ببريم. نگاه ما اين است که چرخه توليد مان را در سال ۹۵ کامل کنيم . در ايام دهه فجر سال گذشته، دستگاه  فرم ساز را در مجتمع شهيد خوشدل نصب کرديم تا ۷۰ درصد کل نياز گروه زمزم را تامين کند و خط توليد بطري ۵ / ۱ ليتري به بهره برداري رسيده و درحال کاراست و توليد بطري ۳۰۰ سي سي را نيز در برنامه داريم.

ما اعتقاد داريم که حداقل ۳ درصد هزينه خريد دستگاه فوق در سال اول، منهاي قطعات يدکي که وارداتي است از  محل تو ليد به دست مي آيد. الان در بحث مواد اوليه صد درصد نيازهايمــان را از داخل تامين مي کنيم، البته منابع  خارجي هم هست و هر وقت احساس کنيــم قيمت داخلي به طور بي رويه افزايش پيدا مي کند، از امتياز واردات هم استفاده مي کنيم.

از طرف ديگر نگاهمان اين است که شرايطي را ايجاد کنيم تا بتوانيم در بازارهاي خارجي هم حضور خوبي داشته باشيم.

** چند درصد مواد اوليه شما وارداتي است؟

بحث کنساتره و پايه هاي آن خيلي حساس بوده و تغيير دادن آن ها کار خيلي دشواري است . به همين خاطر الان صد درصد آن ها را وارد مي کنيم و با شرکت هاي معتبر و درجه يک اروپايي همکاري داريم ولي در بحث مواد اوليه همه نيازها را از داخل کشور تامين مي کنيم.

** در سال ۹۴ آيا شرکت زمزم تهران سودآور بود؟

بله حتماً . اگر غير ازاين باشد ادامه کار ممکن نيست.

** در شرکت زمــزم تهران براي بهبود وضع معشيت و  رفاه کارکنان چه اقداماتي صورت گرفته است؟

امروز اگر زمزم مي گويد بيش از ۲۰ تا ۲۵ درصد از سهم بازار کشور را  دراختيار دارد، مطمئن باشيد که بخش عمده آن به نيروي انساني متخصص بر مي گردد.  ما نگاهمان اين است که ضمن حفظ سطــح اشتغـال بايـد نــوسازي واصلاح ساختار کنيم .

همه مجموعه گروه زمزم براي ما عزيزند و ما هم وظيفه مان و نگاهمان اين است که شرايط و زندگي آن ها و خانواده شان بهتر و آرام تر باشند.

** در حــال حاضر چند نوع محصول در زمزم تهـــران توليد مي شود؟

محصول پايه و اصلي ما Soft Drink نوشابه است . خود نوشابه الان ممکن است در ۶ يا ۷ طعم و در بسته بندي هاي مختلف عرضه شود. نوشابه هاي استار را داريم، ماءالشعير هم هست که خودش در بسته بندي قوطي و شيشه و با طعم و بيس هاي مختلف عرضه مي شود. در مجموع  اگر آب، ماء الشعير و آب ميوه را و با بسته بندي ها و سايز و طعم هــاي مختلف  در نظـر بگيريم تنوع محصولات، عدد بزرگي مي شود.

** براي سال جديد برنامه مشخص تان در مورد توسعه چيست؟

هلدينگ زمزم ايران يک ساز و کار خوب و نگاه برنامه اي براي انجام ماموريت هايش دارد و ما در سال ۹۵ طبق برنامه ميان مدتي که فرايندش طي  و تقريباً نهايي شده وحتماً به ما ابلاغ مي شود پيش مي رويم و در اين برنامه هم بحث توسعه بازار را ديديم  و هم، رشد و توليد حدود ۱۲ درصد را .

سرمايه گذاري هايمان را هم کامل تعريف کرديم . البته اين سرمايه گذاري ها بعداً بايد فرايندش به طور کلي طي شــود تا بتوانيـم آن ها را به سرانجام برسانيم.